ОРГАНІЗАЦІЙНІ ТА ТАКТИЧНІ ЗАСАДИ УНСО


З моменту заснування в часі серпневого путчу 1991 року УНСО планувалася й будувалася, як відкрита масова парамілітарна організація. Засновники її були наперед свідомі того, що в умовах постосовіцької дійсності лише якнайбільша ротація членства забезпечить добір перевірених кадрів, які стануть хребтом структури. Практично вступити до УНСО та прийняти участь в її діяльності, як звичайний стрілець, може кожна особа, без різниці її національності, соціального становища, політичних переконань, віку, стану здоров’я. В анкетах УНСО відсутні дві графи “національність” та “судимість”. Цим вона різко відрізняється від решти подібних організацій в межах СНД, що безсенсово утруднюють власну діяльність всілякими вступними обмеженнями та попередніми перевірками.

Ці особливості УНСО, як і решта пояснюються тим, що інтелектуальним центром їх будівництва є коло молодих фахівців, що встигли отримати фахову освіту як офіцери КГБ, ЗС в останні роки існування СРСР. Характерно, що дослідження їх внутрішнього світу виявило поглиблену, ще з дитячих часів, цікавість до різного роду екстремістських явищ суспільного та політичного життя (змови, терор, перевороти, насильство загалом). Особиста амбітність та конфліктність спричинилися до полишення служби в державних структурах, в той час як глибокий ідеалізм не дозволив на участь в різного роду кримінальних чи приватно-економічних об’єднаннях.

На штабових посадах в УНСО загалом відсутні офіцери в чині від капітана, які використовуються лише як інструктори та стройові командири. Командування УНСО є свідомими браків совітської військової моделі, тому від початку поклало на мету творення власних організаційних та тактичних засад на підставі якнайширших запозичень та компіляцій, за одним лише критерієм - доцільністю. Характерно, що на цьому шляху командування УНСО зігнорувало навіть досвід конспіративної боротьби Української Повстанської Армії в часі та по закінченні другої світової війни.

Ідеологічною підставою УНСО стало вчення, відоме під умовною назвою “Дзен”, що будується на екстремально лівій ідеології, зокрема поглядах Мао Цзе-Дуна на організацію партизанської війни. Іншими “співавторами” “Доктрини дестабілізації” - цитатника, що є обов’язковим для вивчення членством УНСО напам’ять є Майнгоф, Курчо, Марігелла, Бакунін, Кропоткін, Гейнцен, а також Хомейні та лідери правих Пілсудський, Франко, Прімо-де Рівера, Мусоліні, Дювальє. Загалом “Дзен” інтегрально поєднує лівий екстремізм з правим і є тою ідеологією тероризму “четвертого покоління”, що її повстання передрікали совітські політологи.

Цікаво, що при такій екстремальній базі, організаційні засади УНСО були запозичені з практики парамілітарних формувань у країнах Західної Європи - “Хайматшутсу” в НІмеччині та “Хеймверну” в краях Скандинавії. За статутом в УНСО існують територіальні та тактичні командування, територіальні командування, крайові (обласні) та районові, служать добору, підготовці особового складу та забезпеченню його відповідними матеріальними ресурсами. Практично, на окремих виробництвах УНСО існує на щаблі відділення, в регіонах міст - взвод, в містах - сотня, областях - батальйон. Територіальні командування забезпечують діяльність тактичних командувань, що служать виконанню бойових та учбових завдань Головного командування. В різні часи в УНСО були сформовані тактичні командування “Трансністрія” (Придністров’я), “Колхіда” (Абхазія). Зараз існує командування “Крим”.

Кожного разу в склад такого командування входили Заступник Головного Командира УНСО як однозверхник, та коло фахівців об’єднаних в дорадчий орган (штаб) при ньому. Чисельність штабу становить 3-5 осіб, що їх функціями були, планування, матеріально-технічне забезпечення, зв’язок.

Підрозділи УНСО в Придністров’ї та Абхазії сягали щабля “рота”. Від початку тактичні засади УНСО зазнали радикального впливу західної військової науки.

Відділи УНСО не будуються, як відділи Совітської Армії.

Відділення (рій) УНСО має дві групи - вогню, де зосереджені ті найважчі вогневі засоби, що їх посідає рій, та маневру.

Взвод (чота) УНСО має 4 відділення, 3 - маневру, 1 - вогню (важкої зброї). Кулемети та гранатомети, при їх постійній нестачі у відділах УНСО не розпорошуються, як в СА чи в інших парамілітарних угрупуваннях на щаблі відділення, але зосереджуються в розпорядженні старшого начальника.

Рота (сотня) УНСО, посідає бронеруку, (запозичено з американського бойового статуту піхоти), що включає в себе всі засоби авто- та бронетехніки. Наприклад в Абхазії бронегрупа УНСО посідала БМП-1, БТР-6O, 23-мм ЗСУ-23 на шасі МТЛБ та зіл-157.

На навчаннях УНСО вже відроблене формування подібних ротних тактичних груп, як модульних (імпровізованих) підрозділів, що об’єднують всі наявні засоби, в тому числі й тилові (медслужба, постачання). Досвід локальних конфліктів переконав командування УНСО щодо неможливості ефективної співпраці будь з ким, тому воно при участі в якомусь з них завжди вимагає окремого завдання та підпорядкування лише найвищому командуванню.

Теоретично, командування УНСО поділяє західні погляди стосовно конфліктів низької та високої інтенсивності, формування важких та легких з’єднань бригадно-батальйонної структури. За власним досвідом воно переконане в перспективі конфліктів саме низької інтенсивності, тому змагає переконати офіційне військове та державне керівництво в потребі формування легких сил “швидкого реагування” на базі УНСО та прийняття на озброєння нових систем зброї, передовсім стрілецько-артилерійської та бронетехніки. Найбільш цікавими в цьому відношенні є:

Assault Pibl під безгільзовий набій більшої потужності, аніж 5.45х39;
разовий гранатомет великої фугасної чи уламкової потужності;
магазиновий гранатомет калібру 25-4O мм;
снайперська гвинтівка великого калібру та бронепробивності;
автоматична гармата калібру 5O-85 мм;
протитанкова гармата зі зменшеним відкатом калібру 85-1OO мм;
танкова гармата калібру 15O;
родини колісної бронетехніки в складі: транспортер піхоти, самохідний міномет, гармата ППО, протитанкова гармата;
родини гусеничної бронетехніки на спільному шасі, БМП та танк подібної захищеності;
нове покоління бойового гелікоптеру;
штурмовик поля бою.
Коли судити за публікаціями в українській пресі, та українська військова думка, коли така ї існує, зосереджена в середовищі УНСО.

© УНА-УНСО. Передрук матерiалiв можливий лише з посиланням на http://www.una-unso.org!
Новости Украины