18 жовтня 2005

Британські одкровення Ющенка


Минулого тижня, перед своїм візитом до Великобританії, Президент України Віктор Ющенко дав два великі інтерв’ю двом провідним британським мас-медіа – телерадіокорпорації ВВС і діловому щоденнику The Financial Times.

Теми, щодо яких ставили запитання главі нашої держави, були загалом однаковими: розкол “помаранчевої” команди, відносини з Росією та ЄС, вступ до СОТ, боротьба з корупцією, розслідування “справи Гонґадзе” й інших злочинів епохи Кучми, єдність України та перспективи співпраці з блоком Януковича після парламентських виборів.

Як уже писала “Газета”, Президент уперше заявив про можливість співпраці “НСНУ” з Партією регіонів після парламентських виборів. Докладно пояснив причини, які спонукали його підписати “Меморандум про порозуміння між владою та опозицією”. Відповідаючи на запитання про корупцію у своєму оточенні, інвестиційний клімат, “справу Гонґадзе”, Ющенко захищався як міг, попередній уряд укотре назвав популістським, а наслідки його політики – згубними для економіки.

Президент похвалився в інтерв’ю ВВС знанням сучасної політичної історії, вдавшись до доволі поширеного нині порівняння нещодавнього розриву між “Батьківщиною” та “НСНУ” зі ситуацією в Польщі на початку 1990-х, коли конфлікт між Лєхом Валенсою та першим демократичним урядом Тадеуша Мазовєцького призвів до відставки останнього. Головною ж причиною демісії Кабміну Юлії Тимошенко пан Ющенко й далі називає брак у ньому командного духу. Відповідаючи на звинувачення в корупції у власному оточенні, що стало поштовхом до низки відставок, Президент стверджував, що жодного з них не довела комісія в складі представників Генпрокуратури, СБУ та МВС. Жодної справи проти членів уряду чи його секретаріату не порушено. Втім глава держави й словом не згадав про членів апарату РНБОУ та колишнього секретаря цього органу Петра Порошенка, проти яких кримінальні справи існують. Опісля Віктор Ющенко перейшов до того, що повинен зробити уряд і він особисто, щоб побороти корупцію.

В обох інтерв’ю Віктор Андрійович приділив доволі значну роль темі єдності України. За його словами, “Меморандум про порозуміння між владою та опозицією” підписано заради єдності держави, натомість гарантії захисту від політичних репресій, передбачені в документі, не означають, що він забув про принцип верховенства права. Як не дивно, але з цього ж фрагменту інтерв’ю ВВС випливає, що Президент доволі серйозно оцінює силу своїх опонентів і побоюється, як би вони знову не закликали Схід до відокремлення. Це, схоже, мало б виправдати підписання меморандуму, яке на практиці дозволило призначити прем’єром Єханурова.

За логікою В. Ющенка, досягнення вищих державних інтересів вимагає різних альянсів та об’єднань. Під час інтерв’ю ВВС він навіть навів цікавий приклад з історії для цього – Західну Німеччину 1948 року, коли між різними силами було підписано пакт єдності, з’явився уряд Людвіга Ергарда, який провів результативні економічні реформи. Тоді фактично поклали край денацифікації країни. Про останній факт Віктор Ющенко, зрештою, не сказав.

Відповідаючи на запитання про джерела фінансування помаранчевої революції, в інтерв’ю ВВС Президент визнав, що не знає, хто саме давав на неї гроші, оскільки це робили “мільйони кредиторів”. Однак відкинув звинувачення, буцім ними були США чи міжнародні організації. За його словами, існувало чимало каналів, якими надходили добровільні пожертви, так що можна було б заявити, що революцію фінансували “українська нація та більшість світу”. Віктор Ющенко додав, що на одному з таких рахунків досі лежать 20 мільйонів гривень.

Дмитро Борисов

© УНА-УНСО. Передрук матерiалiв можливий лише з посиланням на http://www.una-unso.org!
Новости Украины