12 жовтня 2002

Парламентські ігри


Кості кинуто. У той час, коли опозиція мітингує і вимагає відставки злочинного режиму Кучми, влада вирішила атакувати з тилу. Методами політичного тиску та погроз щодо Народних депутатів, вдалося вибити 230 заяв про вступ до більшості, котрі О.Карпов (так званий координатор більшості) постійно носить у своєму портфелі. Він же заявляє, що в опозиції заберуть основні комітети, залишивши їм тільки три (ще невідомо які), що лише більшість матиме право ініціативи у пропозиції кандидатури на пост прем’єр-міністра України, а також розподілу інших владних портфелів України.

Такий „удар у спину” зумовив тісніше зближення опозиційної „четвірки”, простору для маневрів у надто поміркованих політиків уже не залишилось. Усім, як відомо, не догодиш. Настав час боротись чесно. Роман Безсмертний з „Нашої України” заявив у відповідь, що буде створено більшість на основі їх блоку, що був делегований більшістю українського народу. „Наша Україна” була ініціатором бойкоту голосувань у парламенті . Нинішня більшість є ситуативна, вважає Андрій Шкіль, тому що з неї 25 Народних депутатів перебувають за кордоном, де проживають постійно. Їхні картки для голосування
використовується нелегітимну, тому що право передати свою картку колезі має депутат, який офіційно перебуває у відрядженні.

За кілька днів буде оприлюднено списки депутатів, що увійдуть до більшості. Карпов запевняє, що у цьому списку будуть фігурувати і кілька опозиціонерів. При їхніх методах впливу на людей це нікого не здивує (у цій країні уже нікого нічим не здивуєш, залишається лише констатувати факти). Та й нерви не в усіх сильні. Кожна людина, не кажучи за Народного депутата, чимось прив’язана до цього світу. Завжди є чим жертвувати, а жертвувати вміють і хочуть не усі, точніше: небагато. Для таких буде створена „незалежна” фракція.

Треба ж якось очистити політично заплямованих. Тверду позицію займає спікер Верховної Ради В.Литвин. Незважаючи на словесний тиск колишньої „Єди” з вимогою очолити більшість, він заявив, що буде Головою Верховної Ради, а не керівником більшості. Звичайно, тут можна висловити сумнів, чи не очолив би Литвин більшість, якщо б туди увійшло 300 депутатів, а поки ситуація хитка і нестабільна, краще зайняти
очікувальну позицію. Своя сорочка завжди до тіла ближча.

На думку Андрія Шкіля, створення штучної більшості – справа рук Медведчука та його клану. І справді, Кучму вже замучили „Кольчугою” іноземці, отже він вирішив цю ділянку роботи залишити Головному Адміністратору Країни – Медведчуку. Проте, останній вже „зайшов” на сусідську „чужу?” територію, господарем якої є Литвин. Такі дії вимагають покарання, або, принаймні, спротиву, а оскільки стосунки цих двох ніколи не були добросусідськими (про їхню взаємну нелюбов відомо вже давно за межами президентського оточення), то й реакція Литвина була адекватною. Думаю, „татусько” – Кучма помирить двох неслухняних дітей. Цікаво, що переможе: власні принципи, чи
почуття спільної роботи на розвал України?

Перспективи українського парламентаризму.

Андрій Шкіль: „В плани владного режиму входить якнайшвидший розпуск Верховної Ради. Парламент для них є кісткою у горлі, яку треба негайно видалити. Конституційною підставою для розпуску законодавчого органу є не з’ява протягом 30 днів депутатської більшості (226 осіб) у стінах парламенту. Незаконних способів безліч, і влада використає усе, що завгодно, задля приборкання неслухняних депутатів”.

Опозиційні сили у парламенті виголошують гасло: „Кучму – геть!”, пропрезидентські: „Медведчука – геть!”. Теоретично тут можливе об’єднання сил, хоча порозуміння потребує бази, а не передумов!

... А тим часом опозиція готується до нових акцій непокори, що заплановані на 15 жовтня. Вперше повномасштабну участь в акції візьме „Наша Україна”. Напередодні, 12 жовтня, у містах і містечках України в рамках акції відбудеться Народний Трибунал, де головний обвинувачений – Кучма, що вчинив не один злочин проти народу. Зараз в опозиції суттєва психологічна перевага: вона не застосовує силу, а режим однаково боїться. „У цій боротьбі програє той, хто першим застосує силу” – зазначає Андрій Шкіль.

Орися Добко

© УНА-УНСО. Передрук матерiалiв можливий лише з посиланням на http://www.una-unso.org!
Новости Украины