25 жовтня 2002

Die Welt: В захопленні заручників винні росіяни


Філософ Андре Ґлюксманн про страждання чеченців і захоплення заручників у Москві

Французький філософ Андре Ґлюксманн належить до тих небагатьох європейських інтелектуалів, які не змирилися з відсуванням чеченської війни на задній план. Ґлюксманн, який здобув популярність наприкінці сімдесятих років своїм відходом від марксизму і посиленою критикою комунізму, давно оголосив спосіб ведення російськими військами бойових дій у Чечні геноцидом і звинувачує Захід у лицемірстві.


Die Welt: Чи вразило вас те, що 30 чеченців узяли в заручники тисячу росіян

А.Ґ.: Ні. Уже понад три роки тому я писав: чеченці - не прихильники Бін Ладена. Якби вони виявилися такими, вони вже давно влаштували б другий Чорнобиль, адже в російському хаосі можливо все.

Die Welt: Як ви собі це уявляєте?

А.Ґ.: У Росії мешкають 100 000 чеченців, і всі вони пов'язані з яким-небудь селом у Чечні, де кояться жахливі речі. Ми, європейці, повинні щодня на колінах дякувати чеченцям, що вони не починають газових атак у метро, що вони не посилають терористів-смертників на склади паливно-мастильних матеріалів чи атомні електростанції.

Die Welt: А росіяни?

А.Ґ.: Вони теж повинні бути вдячні. Але чеченці перебувають у жахливій ситуації саме тому, що вони не послідовники Бін Ладена.

Die Welt: Чому?

А.Ґ.: Два тижні тому Newsweek опублікував репортаж, у якому описується, як російська армія поводиться в Чечні. Російські солдати зв'язують чоловіків, жінок і дітей - по 20 і більше - і підривають їх. Вони ґвалтують жінок і чоловіків, відкрито, на очах у всього села. Це найжахливіше з того, що коїться нині.

Die Welt: Найжахливіше?

А.Ґ.: Так. І ніхто нічого з цього приводу не робить заяв. Ґергард Шрьодер офіційно заявив, що в нього "диференційований погляд" на ситуацію в Чечні. А після 11 вересня кажуть, що в Афганістані в Бін Ладена поряд із пакистанцями й арабами воював великий підрозділ чеченців.

Die Welt: А це не відповідає дійсності?

А.Ґ.: Ні! За весь час війни в Афганістані серед прибічників Бін Ладена не було виявлено жодного чеченця. Серед полонених на Ґуантанамо немає жодного чеченця!

Die Welt: І що це означає?

А.Ґ.: Чеченців убивали двічі; по-перше, коли мовчали про їхню долю, і по-друге, коли поширювали про них брехню. Друге - це моральна смерть. Є люди, не схиблені на вірі, але якими рухає біль. Коли за жахливих обставин втрачаєш свою дружину, своїх дітей, свою матір, можна збожеволіти. Те, що відбувається сьогодні в Москві, це попередження. Чеченці можуть ще багато чого накоїти.

Die Welt: Чого ви вимагаєте?

А.Ґ.: Путін повинен встановити мир. Ми всі повинні розуміти, що чеченці перебувають зараз в апокаліптичному становищі, і тому вони самі могли стати апокаліптиками. Дотепер у Москві жити було легше, аніж у Тель-Авіві. Але це може змінитися.

Die Welt: Але ж цей конфлікт зовсім не новий...

А.Ґ.: Чеченці воюють уже 300 років. Одного разу, за царя, російська армія оточила чеченське село. Жінки танцювали до самого кінця, доти, поки армія не зайняла село. Їх посадили на маленький корабель, що мав відвезти їх у в'язницю. Але на річці жінки напали на своїх ворогів і втопили їх. Такі ж жінки сьогодні перебувають у Московському театральному центрі.

Die Welt: Тож хіба побоювання росіян невиправдані?

А.Ґ.: Є приблизно 700 000 чеченців і 150 мільйонів росіян. Якщо Чечня здобуде незалежність, для Росії це не становитиме жодної небезпеки.

Die Welt: У ваших очах люди, котрі захопили заручників, є терористами, заколотниками, борцями за волю?

А.Ґ.: Їх можна називати як завгодно. Вони дійшли до апокаліптичного кінця історії. Вони втратили все. Вони знають, що, якщо світ продовжуватиме мовчати, всі вони загинуть, у тому числі і їхні діти. В них немає іншої можливості.

Die Welt: Тим же аргументом можна виправдати й теракти палестинських терористів-самогубців.

А.Ґ.: Одне з другим не має нічого спільного! Ви повинні зрозуміти, що за два роки загинуло 10 000 російських солдатів - і 80 000 чеченців. Становище палестинців не прекрасне, але тут інший масштаб: убито десяту частину всіх чеченців. Ця війна виливається в геноцид.

Die Welt: Звідки ви це знаєте?

А.Ґ.: Я там був два роки тому і чув про те, що відбувається. Єдиний російський військовий, котрий постав перед судом, це полковник Буданов, котрий зґвалтував і задушив 18-річну дівчину. Його не засуджено й досі.

Die Welt: Якщо в Москві станеться кривава бійня - хто буде в цьому винний?

А.Ґ.: Хто почав ґвалтувати Чечню? Хто винен, що 150-мільйонний народ виряджає всю армію проти 700-тисячного народу? Але це не тільки питання провини. Це питання реалізму: це останнє попередження перед апокаліпсисом. Тепер потрібно встановити мир. І зробити це може тільки найсильніший. А найсильніший - це Путін.

© УНА-УНСО. Передрук матерiалiв можливий лише з посиланням на http://www.una-unso.org!
Новости Украины