13 січня 2003

Один — за всіх, а всі — в ув'язненні


До засуджених по «справі 9 березня», вірогідно, приєднається депутат Шкіль

Усе тече, і ніщо не лишається незмінним. Подібні сентенції не бувають банальними, оскільки життя доводить їхню надсправедливість. В різні часи ті, кого проголошували антигероями, незабаром ставали на п'єдестали пошани, з котрих, навпаки, скидали тих, кому ще донедавна кадили фіміам. Це іще одна безсумнівна істина, яка на наші реалії екстраполюється наступним чином. Те, що на початку третього тисячоліття в Україні називалося «нехорошим» словом «масові заворушення», років так через надцять проголосять шляхетною спробою супротиву кучмівському режиму абощо. А засуджених 25 грудня 2002 року «государевих» злодіїв ставитимуть за приклад прийдешнім скаутам, пластунам чи піонерам.

Але ці роки ще треба прожити. Якщо для нас з вами, людей вільних (хоча все відносно, звичайно) годинник цокає більш-менш непомітно, то у задусі тюремної камери діє інший часовий вимір. Півтора десятка молодих людей, учасників подій 9 березня, як вже повідомлялося, засуджені до різних строків позбавлення волі — від 2 до 5 років. Апеляційний перегляд справи адвокати очікують не раніше квітня-травня цього року. Прогнози? «Contra правосуддя spero». Важко не погодитися з Юлією Тимошенко, яка вважає, що за останніх кадрових перестановок у вищих ешелонах судової влади годі й сподіватися на неупереджений розгляд будь-якої справи. Особливо такої, де йдеться про зазіхання на «святе».

В очікуванні «весни тривоги нашої», коли на другому, апеляційному, щаблі Феміди буде розглядатися «справа 9 березня» (між іншим, прокуратура також оскаржує вирок — державному обвинуваченню конче припало вмочити клики у кров) УНА-УНСО проводить акції на підтримку засуджених. Йдеться про недільне пікетування членами цієї організації Лук'янівського СІЗО, де знаходяться «заворушники». Йдеться також про збір підписів у Львові за вимогу скасувати несправедливий вирок засудженим, який позавчора в центрі галицької «столиці» провів лідер УНА-УНСО Андрій Шкіль.

Як передає львівський кореспондент «України молодої» Юрій Боруцький, Шкіль заявив про те, що «вирок суду є не що інше як політичне замовлення, яке підготувало СБУ. В ньому немає жодних фактів, які свідчили б, що ми вчинили злочин. Кожну подію учасників тодішнього процесу суддя констатував як намір: намір нанести удар, намір кинути камінь. А єдиним закликом, з яким у березні 2001 року УНА-УНСО проводило акцію протесту, було «Кучму геть!». Натомість у вироку Голосіївського суду вказано, що звучали заклики, які викликали у населення бажання порушувати правопорядок».

Але головна сенсація, озвучена Шкілем, полягала в тому, що цей депутат вирішив внести корективу в парламентську традицію залишати свій мандат тільки в тому випадку, якщо його володарю «світить» більш вигідне місце. Андрій готовий обміняти тепленьку Верховну Раду на тюремну камеру, якщо Апеляційний суд Києва залишить в силі вирок у «справі 9 березня». Він заявив про намір скласти депутатські повноваження, оскільки «як депутат він зробив усе, що від нього залежить, щоб члени УНА-УНСО, які перебувають в ув'язненні, вийшли на волю» і тепер може як їх товариш хіба що відмовитися від недоторканності парламентарія, сказав Шкіль на прес-конференції у Львові. Відмова від «захисного» мандату у випадку Андрія Шкіля, скоріше за все, означатиме друге коло репресій щодо нього. Надто вже часто суддя Волик згадував «незлим тихим словом» у своєму вироку «особу, чия справа виділена в окреме провадження» (читай — нардепа Шкіля), покладаючи на неї мало не всі гріхи від початку створення світу.

Тим часом полку політв'язнів може прибути ще й за рахунок студента педінституту Любомира Гайсака, який під час проголошення вироку кинув стілець у скупчення задоволених собою суддів. Останні, звісно, не постраждали, чи боляче забився стілець — невідомо, а от студенту реально загрожує рік ув'язнення. Його справа слухатиметься вже сьогодні у Дніпровському місцевому суді Києва, про що повідомляє агентство УНІАН.

Наталія ЛЕБІДЬ, "Україна молода"

© УНА-УНСО. Передрук матерiалiв можливий лише з посиланням на http://www.una-unso.org!
Новости Украины