10 червня 2004

Бюджетна еквілібристика Уряду


Бюджет, запропонованийУрядом на 2004 рік, суперечить чинному законодавству, містить багато норм, які є помилковими як з юридичної так і з економічної точки зору. Його не можна назвати соціальним, його слід повернути на суттєве доопрацювання.

Найбільш характерною рисою бюджету на 2004 рік, що представив Уряд Верховній Раді є приховування доходів по багатьох статтях. Заява Першого віце-прем‘єр-міністра М.Я.Азарова проте, що бюджет є напруженим і реальним – безпідставна. Він і ненапружений, і нереальний. Щоб не бути голослівним, наведу ряд переконливих аргументів.

У Програмі Уряду, в запропонованих макроекономічних показниках Уряд заклав ріст внутрішнього валового продукту (ВВП) 8 відсотків, а обрахунок надходження податків провів лише на 4,8 відсотки, чим приховав або занизив доходи зведеного бюджету більше як на 3,5 млрд. гривень.

Проглядається прямий лоббізм до окремих, близько підпорядкованих Уряду компаній, організацій, навіть департаментів, там, де безпосередньо Кабміном призначаються керівники, затверджуються фінансові плани і надходження від цих коштів суттєво впливають на рівень виконання державного бюджету.
Таким дитям Кабінету Міністрів є НАК “Нафтогаз України”. Кабмін тут і засновник, і єдиний акціонер цієї компанії. В нього право на фінансовий контроль, надходження дивідентів. В цієї компанії дуже високі покровителі, тому тут все можна, все прощається. Несплата дивідентів в казну за 2001- 2002 роки – 310 млн. гривень і вже в цьому році борг набіг не менше 100 млн.
гривень. Заборгованість НАКу перед Мінооборони склала на 1 січня цього року 338 млн. грн., 5,3 мільярдів - борги в казну по податках минулих років, але все це не знайшло відображення в проекті Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, в його Доходній частині.

До дохідної частину бюджету цього року чомусь не попали дивіденти “Укртелекому” в сумі 205 млн.гривень. Мізерія передбачена і на 2004 рік. В “Укртелекомі” державна частка власності складає 84,2 відсотки, чистий прибуток за 2003 рік склав більше 500 млн. гривень, але чомусь Фонд Держмайна спочатку визначає 50 відсотків суми дивідентів сплатити у бюджет, а через 3 місяці змінює думку і зменшує до 26 відсотків, але і ця доля досі не сплачена.

Викликають здивування дії колишнього Прем’єра А.Кінаха який за вказівкою для “Укртелекому” половину суми дивідентів перераховує бюджетній організації – СБУ. Тут і на 2004 рік щось подібне заплановано. Судіть самі: чистого прибутку ця компанія має отримати 804 млн. гривень, а Уряд закладає поступлення в бюджет лише 140 млн. гривень?! На 59,5 млн. занижено надходження за транспортування російського газу через Україну, на 100 млн. - надходження від виконавчого збору, чомусь зовсім не вказані надходження до Загального фонду державного бюджету від аренди майна, що належить бюджетним установам, занижені надходження митних зборів на 520 млн. гривень.

Смішною виглядає сума, закладена в бюджет (526,9 млн.гривень) від реалізації надлишкового озброєння, військової та спеціальної техніки, іншого майна Збройних Сил України та інших військових формувань. Адже за три “Кольчуги” хтось поклав у кишеню більше, ніж передбачена сума, а скандал зам‘ятий у Мінчорнобилі, де за продану техніку вторгували менше, ніж коштував би металобрухт з цієї техніки. Тут приховано від бюджету щонайменше 1 млрд. гривень.

Додайте до цього несплачені за минулі роки податкові борги НАЕК “Енергоатом” 2,1 млрд. (не атомними станціями, а центральним офісом), 1,5 млрд. гривень розграбованого банку “Україна” і майже 9 млрд.гривень взятих і неповернутих кредитів під гарантії Уряду, і ви самі зробите висновок, що ніякої напруженості у запропонованому Урядом бюджеті на 2004 рік немає. Він має бути не 55 млрд., а щонайменше 84 млрд.грн.

Окремо хочу зупинитися на парадоксах, еквілібристиці, що мають місце в основному нашому податку, податку на додану вартість.
Вся ця хитра система, де втрачаються, відмиваються, розкрадаються державні кошти в архівеликих розмірах, повністю в руках Державної Податкової Адміністрації, яка нікого не визнає, крім Президента.

Уряд, Верховна Рада, Комітет з питань бюджету не мають і не можуть одержати розгорнуту схему по цьому податку, де видно було б, які товари, хто їх експортує, по яких цінах, коли і кому відшкодовуються ПДВ. Чому відшкодовуються, в першу чергу, багатомільйонні суми тим, хто самоліквідовується? Чому поступлення до бюджету падають, а відшкодування зростають? Зокрема, на початок року сума боргу по відшкодуванню складала 7,4 млрд. гривень. За цей рік темпи відшкодування зросли на 58 відсотків, а сума на відшкодування станом на 1 вересня 2003 року вже складає 8,7 млрд. гривень, і це при зменшенні сплати податку на прибуток. Парадокс неприхований.

Лідером в цих комбінаціях безумовно є українська металургія. Майже четверта частина операцій з поверненням ПДВ припадає на неї. Адже із промисловості України в цьому році поступило з ПДВ в бюджет 3,9 млрд., а виплачено “повернення” – 4,5 млрд. гривень. Ще разючиший приклад у харчовій промисловості, де сплачено – 977 млн. гривень, а “ повернуто” 4,7 млрд. гривень.

Не менш цікаво, що ввіз товарів в Україну в цьому році зріс на 25 відсотків, а от збільшення надходжень від ввізного ПДВ не має. За кожним пунктом, кожним вище викладеним фактом стоїть високопоставлений чиновник – олігарх, який вигідно для себе керує цим процесом. І без зміни системи влади щось поправити просто неможливо.

Це не повний, але думаю, що переконливий перелік аргументів, які стверджують, що бюджет на 2004 рік не напружений, а корумпований, в якому приховано і підготовано до розкрадання десятки мільярдів людських коштів. Саме тут криються причини низьких доходів українців, їх мізерної зарплати та пенсії, тут приховані причини вимирання і масового виїзду за кордон на пошуки куска хліба для сім’ї наших земляків.

Ось де не піднята цілина для генеральної прокуратури, МВД і СБУ, для КРУ і всякої багатотисячної армії слідчих, контролерів, інспекторів. Але є дуже влучна приказка: “Ворона вороні око не виклює”. ГПУ, імітуючи свою “активну діяльність”, сотні слідчих ганяє по світу, щоб знайти де Юлія Тимошенко білизну купила, чи краватку для чоловіка.

Складається враження, що формували цей бюджет не українці для українців. Неймовірний тягар на плечі місцевих бюджетів і розкішне життя для верхівки, для “розпорядників кредитів”-головна аксіома бюджету.

Якщо правда, що риба псується з голови, то розпочну з президента. Леонід Кучма перший чотири роки назад просив на своє утримання 27 млн.гривень на рік, а Леонід Кучма-ІІ вже у 2001 році використав на себе і на свою рать – 149,2 млн., в 2002 році – 195,3 млн., в цьому році передбачено – 231,5 млн. гривень, а от на 2004 рік запросив 304,8 млн. гривень, а на всю культуру України Уряд в цьому році виділив 288,3 млн. гривень.

Коли б такими темпами зростав рівень життя українців, то не шкода було б, а коли вимерло і втікло з України більше 11 млн. жителів, то ці цифри твердять про безсовісне марнотратство.

По кількості генералів на душу населення Україна, напевно, займає перше місце в світі. Їх у нас більше, ніж у НАТО. Нехай би було і так, як є, якби ж наша армія була сама боєздатна, або злодії і бандити тремтіли від нашої міліції та прокуратури, а воно ж навпаки - батьки тремтять, коли сина призивають в армію, а злочинці скрізь правлять “балом”, ще й при цьому хизуються своїм рейтингом.
Платники податку повинні знати скільки їм обходиться утримання цих генералів. Президент України, щоб його любили і вірно йому служили, підняв їм зарплати до небес. Так от, зарплата генерал-майора (бо їх найбільше) МВД складає – 4569 гривень, МО – 2807, СБУ – 2210 гривень, полковник відповідно – 3369, 2429, 1869 гривень. Крім зарплати, ці люди знаходяться ще й на повному державному утриманні. Їх одягають, взувають, обслуговують транспортом, продуктовими пайками. При цьому генерали, полковники в центральних органах отримують на 30 відсотків платню більше, ніж ті, що працюють на периферії. А вчитель, лікар не може зрівнятися по зарплаті навіть з прапорщиком, в якого – 700 гривень на місяць. Якщо до цього додати, що платники податків повинні віддати ще 120 млн.гривень на утримання нашого “контингенту” в Іраку (бо обіцянок на їх повернення багато, але реалії інші), щоб США простило гріхи нашому гаранту, то вищевикладене також є злочинним транжиренням людських коштів.

На парламентських слуханнях у Верховній Раді по доходній частині бюджету на наступний рік прозвучав однозначний висновок, що бюджет на 2004 рік найбільш несправедливий і не соціальний. Він готувався під вибори президента, для збереження існуючого режиму.

Саме цим можна пояснити, що репресивним органам, “потрібним” міністерствам і відомствам ріст фінансування, як кажуть, зашкалює, а на соціальні біди і проблеми не вистачає. Зокрема, для МВС ріст фінансування до 2002 року складе 160 відсотків, а це 857,6 млн. гривень, для ГПУ – 137 відсотків, для Державного “засекреченого” управління справами при президентові – 156, в тому числі, на візити главі держави, якого будуть переобирати, збільшення до цього року на 186,8, Мінюстиції – 134,6, для Верховного суду – 216,5 відсотків до минулого року і Комітетові телебачення і радіомовлення передбачається ріст на 156,9 відсотків.

Обласні державні адміністрації одержать фінансування в 2004 році більше, ніж у 2002 році на 18-25 відсотків, а Харьківська влада аж на 41 відсоток.
Все це має відбутися на фоні, коли на подолання епідемії туберкульозу та СНІДУ, на лікування хворих діабетом, на забезпечення інвалідів протезноортопедичними виробами, забезпечення інвалідів транспортом, на соціальний захист дітей, на розв’язання молодіжних проблем, на санаторне лікування інвалідів, на фінансову підтримку громадських організацій інвалідів і таке інше зменшується фінансування, або збільшення нульове.

Таким підходом до формування бюджету існуючий режим захищає корупцію, спонукає на поглиблення тіньової економіки, розкрадання бюджетних коштів і саме страшніше, він породив зневіру в людей у правду, зневіру у нормальне життя, зневіру у майбутнє України.

Цей бюджет, що запропонував Уряд на 2004 рік, суперечить чинному законодавству, Конституції України, бо погіршує життя людини, містить багато норм, які є помилковими, як з юридичної, так і з економічної точки зору. Його не можна назвати соціальним, він є найгіршим за весь період існування України, його слід повернути на суттєве доопрацювання.

Фракція Блоку Юлії Тимошенко надіслала свої пропозиції по змінах, поправках і доповненнях до Закону про бюджет на 2004 рік. Більшість з них будуть враховані при його доробці у другому читанні, але суттєвих кардинальних змін в ньому правлячий режим не допустить. Пропрезидентська більшість парламенту у 240 голосів по команді з вулиці Банкової завжди забезпечить позитивне голосування.


Євген Кирильчук

© УНА-УНСО. Передрук матерiалiв можливий лише з посиланням на http://www.una-unso.org!
Новости Украины