Героїчна комедія


Абімаелю Гусману та Іллічу Раміресу Санчесу присвячується.

ДІЙОВІ ОСОБИ:

УНСОвці:

Пан Провідник (на сцені завжди спиною до глядачів)
Поручник
Вітович (в окулярах)
Хорунжий (Меценат)
Лук'ян (завжди в цивільному, довга, незграбна фігура)
Ровер
Лис
Рудий (худий, з волоссям рудого кольору)
Скорпіон
Студент
Американець (представник фонду ім. Фрідмана-Хаєка)
інші стрільці.

Придністровці:

Андреєва (дивись третю картину)
Кучер (дивись картину третю)
Священник (кремезна фігура, навіть в підряснику нагадує рекетира)
Меньшиков (особа, що солідно виглядає, поєднує в собі директора заводу, партпрацівника, оперуповноваженого)
Валерій Градов (опер)
"Дельфіни" - бійці батальйону "Днестр"
"Гвардійці" - гвардійці Придністровської Молдавської республіки
Козаки ЧКВ (Чорноморське Козаче військо)
офіцер Спецназу 14 армії (невисокий, широкоплечий, короткострижений)
Адміністратор готелю
Студентки тираспільського педінституту (довгоногі, стрункі, з середньої довжини волоссям, з гідними формами)

Москалі:

Конспіролог
Два москаля в марківській уніформі
Донські та кубанські козаки
Молодідов


Інші персонажі:

Снабженець (офіцер СБУ)
міліціонери
ОПОНівці - бійці "Отряда Полиции Особого Назначения" МВС Республіки Молдова
Члени чотирьохсторонньої комісії
Спостерігач від ООН

КОСТЮМИ

1. УНСОвці - в першій картині в цивільному сильно поношеному. В подальшому в різноманітному однострої переважно "пісчанка" (афганка). Деякі в камуфляжах. Всі з червоно-чорними пов'язками, з емблемою УНСО, виглядають як бомжі.

2. Козаки. Двох родів. Частина виглядає, як унсовці, відрізняючись лише символікою. Частина в офіцерському з нашитими лампасами синього кольору та погонами. Частина в синіх галіфе з червоними лампасами та в солдатських гімнастерках з погонами.

3. "Дельфіни". В чорному польовому однострої в чорних беретах. З АКСУ та АК-74, у всіх пістолети.

4.Гвардійці ПМР - в "пісчанці".

5. ОПОНівці - в омонівському однострої з молдавськими нашивками на рукавах і молдавськими кокардами. Озброєння як у "Дельфінів".

Дія п'єси відбувається навесні та влітку 1992 року в Придністров'ї. Весь час дії над сценою висить велике гасло:

"Головне, щоб люди були задоволені"
Пан Провідник.


КАРТИНА ПЕРША

ПРОЛОГ

Чергове засідання Чотирьохсторонньої Комісії в справі Надзору та Контролю.

Голова Зборів (Представник Росії). Шановні панове. Користуючись з нагоди, в вашому імені вітаю представника Румунії й висловлюю надію, що як його попередник він буде продовжувати плідну і конструктивну співпрацю.

Представник Румунії. Дякую високому зібранню й заявляю, що не маю нічого додати до вищесказаного, але можу стверджувати це лише з великими застереженнями.

Головуючий. В імені комісії висловлюю повне задоволення цією щирою та лояльною декларацією.

Представник Придністров'я. Представляючи справодзання експертної групи, пропоную, аби вступ було означено титулом "Вступ".

Представник Румунії. Стверджую, що не вбачаю сенсу цієї поправки і принципово не погоджується з нею, оскільки шановне зібрання має здавати собі справу в тому, що поправка ця накинута експертній групі промисловими магнатами Трансністрії. Не є сенсовим, щоб представник Трансністрії давав подальші пояснення, Румунська делегація знає вже всі його аргументи і вони її не обходять.

Головуючий. Розуміючи шляхетні побудження представника Румунії, я все ж дозволю собі звернути увагу високого зібрання на чисельні позитивні сторони тексту пропонованого представником Трансністрії.

Румунський представник. Засвідчую, що в цій справі не маю нічого додати до декларації, яка вже складена моїм попередником 25 березня цього року в наступному формулюванні: "Не маю нічого додати до вищесказаного". В свою чергу на шляху компромісу пропоную, означити вступ словом "Преамбула".

Головуючий. Нажаль, я не дуже докладно розуміюсь в різниці між вашою поправкою та поправкою представника Придністров'я.

Представник Придністров'я. Не знаю, за що ходить, але делегацію Придністров'я це не обходить.

Представник України. Вважаю за свій обов'язок скласти якнайбільш формальний протест в імені Українського уряду. Обидві поправки виразно спрямовані проти Декларації України за незалежність. Україна має більш ніж тисячолітню історію і українська громадська думка, коли, допустимо, така існує, буде глибоко обурена прийняттям будь-якого рішення.

Головуючий. Запевняю вас, що як завжди, так і в даному випадку за Україну мова не йдеться.

Спостерігач від ООН. (складає декларацію іноземною мовою, але так тихо, що ніхто нічого не розуміє).

Головуючий. Перш ніж оголосити наше сьогоднішнє засідання закритим, пропоную вам ознайомитись з наступним проектом резолюції.

Артикул 1.

Не вільно проводити будь-які збройні дії, коли міжнародну Комісію в справі Надзору та Контролю не буде завідомлено про них за місяць.

Артикул 2.

Коли об'єктом збройних дій передбачається цивільне населення Комісію повинно завідомити за два місяці.

Артикул 3.

Коли збройні дії розпочались без додержання вищевказаних формальностей повинно вважати їх за незаконні і такі, що не мали місця.
КАРТИНА ДРУГА

Темна сцена. Звучить радіо Придністров'я. Висвічується рецепція готелю "Бусол". Купа народу. Весь час дії по сцені сновигають різноманітні типи. За стійкою адміністратор. Жінка 3O років, гама емоцій від крижаної зверхності до "стервозливості".

Адміністратор. Все, все граждане. Местов нет. Поселяем только по письмам организаций. Давайте, давайте, мне смену сдавать.

(до столу підходить перший з персонажів, подає листа)

Адміністратор (читає вголос). Директору управления торговли. Доводим до вашего сведения, что заключённый нами договор N1734 от 25 сентября прошлого года. согласно которому стороны взаимно обязуются обеспечить в установленный срок как отгрузку. так и поставку, Так. вот бланк заполняйте.

(підходить наступний)

Адміністратор. Ректору Бессарабского пединститута. В ответ на Ваш повторный протест мировому сообществу Ассоциация Карпатской Дружбы направляет к Вам для прочтения курса лекций ненасыльственной этики экспэрта по правам человека. Явка обязательна, об ысполнении доложить. Заполняйте. Что? По-нашему. По-своему будете в пединституте. Приезжают тут... (з роздратуванням бере наступного листа).

Блаженны миротворцы. Это не к нам, у командования 14 армии своя гостинница, пусть там и селят. (проте читає далі) Ибо их есть. Царствие небесное и Патриархат поместной церкви просит все светские (военные и гражданские) власти в зоне конфликта оказать содействие миротворческой мисии в составе (рахує) один. два. три... всего восемнадцать фамилий. А вы, что все священники? Такие молодые.

Поручник. Они певчие Синодального хора.

(Не чекаючи відповіді бере листки, відходить до своїх, що скопичилися тісною групою на подіумі. Решта мешканців уважно спостерігає за їхніми діями).

Четвертий з песонажів (подає свого листа).

Адміністратор. Редакция журнала "Белый Ангел" направляет конспиролога редакции Буженинова для сбора эзотерической информации.

Адміністратор. А, вы что стоите я уже сказала, гостинница не интуристовская, мне милиция не разрешает селить, Вы за меня штраф платить будете?

(ця тирада звернена до персонажу, що несе на собі явні ознаки іноземця: тупий солодкий вираз обличчя, жвачка, американський прапор. Ламаною діаспорною українською персонаж починає).

Американець. Ви порушуєте невід'ємні права людини. Я представляю Фонд Свободи імені Фрідмана-Хаєка.

(ззаду йому зичливо підказують). Дорогой, денег дай.

(іноземець обертається з виглядом повного нерозуміння).

(той самий голос). Не понимает.

Адміністратор (до напарниці). Я за эту войну кого только не насмотрелась. Вон идёт. Эй гражданин, идите сюда. Вы что в карточке написали? (знаходить картку, читає) фамилия - Тамбовский-Волк, место работы - князь, цель приезда - освободительная мисия славянства. Командировочное удостоверение есть? Нет? Значит пишите в личных целях. Ну, я пошла. Эй, граждане певчие, у вас тут написано оплата по безналу. Вы сразу ключики возьмите.

Поручник (піднімає руку). Увага! Перший рій в 5O9, другий в 51O, третій в 512, ми в 5O1. Кроком руш!

(Всі рушають. Постояльці, персонал уважно дивляться їм вслід).КАРТИНА ТРЕТЯ

Фойє адміністративної будови. Коридор другого поверху. На сходах за поставленим впоперек столом "дєльфіни" розвалилися в фотелях.

Коридор виглядає, як коридор Смольного. Це "штаб революції". Всі "снують". Керівники групи паломників зупиняються на вході. З-за сцени виходить тісна група народу, яка оточує Андреєву.

Андреєва - дуже товста жінка років 55 в спортивних штанах, кєдах, футболці з коротким рукавом і синьою позначкою "динамо" на грудях. Під животом в кобурі пістолет "ПМ".

Роспікає якогось майора.

Андреєва. А чево ж ты сука 20 автоматов просрал?

Майор. Так они забрали и ушли. Даже не сказали куда.

Голос з натовпу. Нас продают! Я с Кочиер. Нам второй день жрать не привозят. Патронов нету. По одной гранате на брата. Мы, конечно, насмерть стоим. Ну а если прорвутся? До самого города - никого нет. (дивиться на ПМ).

Андреєва (витягає звідкись лимонку). На тебе гранатку, и чтоб насмерть стоять.

(вщасливлений лишається, решта насідає далі. Поряд трапляється хтось з унсовців). І мені дайте, товариш Андреєва!

Андреєва. А ты кто?

Унсовець. Я з під Кошніци за інтернаціональним долгом.

Андреєва. Ну на и тебе, (звертається до народу). Продают гады (народ схвально киває). Я им говорю, нечего на них смотреть. Расстеляли б одного сразу, стало б много. Так они ж не хотят. Их первых и расстрелять.

Меньшиков. (до унсовців) Хлопці, а я вас чекав! Де ж ви раніше були. Ми спеціально до Києва їздили. Просились назад до України. Доводили, що, як нас у 4O році відрізали, то ніхто не пітав. А тепер Молдова хоче назад до Румунії, коли вони туди, так ми сюди. Все ж ясно. Ні - кажуть - ви гекачепісти, ви за Союз. У вас прапор червоний. За чотириста кілометрів від Києва вбивають українців, а вони дивляться який у нас прапор. Який був такий і підняли. Прийшли б ви, підняли б Ваш. Президента нашого прямо коло готелю арештували, видали Кишиньову. Ну, хто так робить. Коротше, тепер тут за Україну краще не говорити. Тут от козаки є. Чорноморське військо створили. Бачив я одного цигана, каже що осавул. Я його тричі саджав за крадіжки. Отаман у них правда нічого. Кучер його прізвище - зараз я вас познайомлю.КАРТИНА ЧЕТВЕРТА

Кімната штабу ЧКВ. За столом Кучер, типовий українець, лисина, вуси, черево, совітська літня форма з полковничими погонами. Уважно слухає. Перед ним двоє випивших козаків, між ними третій, миршавий в офіцерському польовому п/ш на три розміри більше, на штанях сині лампаси шириною з долоню.

Кучер. (унсовцям) А, хлопці, ну сідайте. Я зараз.

Більш п'яний з козаків. Батя, мы ж тебе не контрразведка.

Другий. Вот, батя, возле гостинницы поймали. забрали штык-нож и гранату.

Кучер. Ты откуда?

Спійманий. (говорить з яскравим московським акцентом) На мосту в Бендерах стоял.

Кучер. Кто окружной?

Спійманий. Не помню.

Кучер. Не помниш? А може ты опоновец?

Спійманий. Нє, я из Москвы,

Кучер. А в Москве что делаешь?

Спійманий. Газетами торговал, патриотическими.

Кучер. Так когда ж ты в Бендерах стал?

Спійманий. Не помню. Я помиться в Тирасполь приехал.

Кучер. А вот я тебя сейчас расстреляю, сука. Подохнеш низачто.

Спійманий. Хотелось бы за Отечество!

Кучер. (більш п'яному козаку). Отведи его к Іляшенке.

Козак (ображено). Шо я тебе, контрразведка, батя? (Відходять невідомо куди).

Кучер (унсовцям). Олександр Іванович за вас говорив. Я думаю так на позиції ми вас поставимо. Зі зброєю в нас погано. Але дамо. Приїде оружейнік з одгула, я розпоряджусь. Зараз машина буде на позиції, можемо поїхати подивитись.

Поручник. Дозвольте ми поки що по карті. Уточним расположение сторон.

Кучер. Та яка там карта, (креслить руками по повітрі) отак дорога, отак і отак сад, отак ми, а отак от, ні, отак румуни. Вчора ми водокачку взяли. (в двері зазирає Андрєєва). А-а, Кучер, розстріляла б я тебя! (зникає).
КАРТИНА П'ЯТА

Загальний номер готелю "Бусол". На ліжку та на підлозі в найрізноманітніших позах воссідає купа напівроздягненого люду. Всі зайняті тим, що марнують час. Хтось награє на гітарі "Баладу за вільного стрільця". Пісню переривають Студент та Скорпіон, які починають товктися в своєму кутку. Входять Провідник та Поручник.

Поручник. Встати! Струнко!

(Хатові піднімаються. Поручник проходить вздовж ряду ліжок. Штовхає пару стрільців, щоб ті виправили поставу. Обертається).

Пане Провіднику, мельдую покорно, що особовий склад відділу для проведення інструктажу зібраний.

Провідник. Панове, ви стрільці УНСО. Це означає, що кожен з вас, стрільців, завідомо більше ніж будь-який туземний полковник. В будь-який час і за будь-яких обставин. Усвідомлення цього ви мусите нести з такою гордістю, як вагітна жінка живіт. З цим усвідомленням ви мусите героїчно вмерти.

Вони всі тут толком не знають за що воюють. Лише ми знаємо, що воюємо нізащо. Це гонорово. Боронити і вмерти за порожнечу - це і є шляхетність.

Втім, це вам не обов'язково запам'ятовувати. Головне рефлекси.

ВПАСТИ!

(всі падають).

Ось тому ви і ліпші за місцевих полковників. Встати. Спочинь. Сідайте.

(всі сідають на ліжка)

Провідник. Ми тут домовились, взавтра ви стаєте на позиції. Вони їх так називають. Єто чєго-то особєного. Одна канава глибиною десь по-коліно, і всі сидять. Натурально, що ніхто не працює. Кажуть, скоро паска, то буде перемир'я. Тому ще раз, щоб не розслаблятися. Власність...

Всі. (кричать) Крадіжка!

Провідник. Конституція...

Всі. (кричать) Брехня!

Рудий. Стосовно власності...

(Провідник здивовано дивиться на Поручника)

Поручник (Рудому). Десять віджимань на кулаках.

Рудий. Дозвольте...

Поручник (Рудому). Двадцять...

Провідник. (Вказує на Ровера) Псевдо?

Ровер. Ровер.

Провідник. Глибина стрілецького рову повного профілю...

Ровер. (показує собі по груди) Десь так.

Провідник. Невинних...

Всі. (кричать) Немає!

Провідник (до Студента) Псевдо?

Студент. Студент.

Провідник. Відстань прямого пострілу з калашнікова...

Студент. Триста метрів.

Провідник. Слова роз'єднують...

Всі. (кричать) Дія об'єднує!

Провідник. (до Скорпіона) Псевдо?

Скорпіон. Скорпіон.

Провідник. Відстань між стрілецьким ровом та дротяною загородою...

Скорпіон. Метрів двадцять.

Провідник. Так, щоб не докинули гранату.

Рудий. (закінчує віджиматись, засапаний) Дозвольте сісти.

Провідник. Революційна тріада?

Всі (кричать). Провокація! Репресія! Революція!

Провідник. Сідайте. Властиво продовжуйте в цьому дусі. Розійтись по роях. Дві години читати статут вголос. Потім іспит. За кожну неправильну відповідь двадцять віджимань на кулаках. Все ясно?

Поручник. Встати.

Провідник. Слава нації!

Всі. (кричать недостатньо злагоджено) Смерть ворогам!

Провідник. Панове, ваші вороги проживуть ще довго. Слава нації!

Всі. (ричать). Смерть ворогам!

Поручник. Вільно. Розслабитись.


(виходять з номеру. Скорпіон накидається на Студента починає його товкти).


Поручник. (зупиняє Провідника) Як вам народ? Цей, Ровер - дезертир, втік з полку під Білою Церквою.

Провідник. Цікаво, з армії втік на війну.

Поручник. Чи то його хотіли підрізати, чи то він когось. Швидше, що він. Скорпіон каже, що працював в міліції. Студент незрозуміло звідки. Цей Рудий каже, що в нього проблеми з дружиною. Здається він взагалі того.

Провідник. Цілком.

Поручник. Всі люди нові, як тут можна когось "виявіть".

Провідник. А ніяк. Це ж добровольці. Ми ніколи не доберемо, що в головах цих людей. А коли доберем - не повіримо.

Поручник. А як тоді із стуком?

Провідник. А ніяк. Ну що вони знатимуть? Що в банді 1OO бандитів і п'ятьдесят автоматів. Як казав Канаріс, це не інформація. Плани де? А планів, між нами, і немає. Покищо.

© УНА-УНСО. Передрук матерiалiв можливий лише з посиланням на http://www.una-unso.org!
Новости Украины