27 липня 1993

УНА ВИСТУПИЛА ПРОТИ РОСІЇ. СБУ ВИСТУПИЛА ПРОТИ УНА


"Пост-Поступ"

Поява українських вояків у формі стрільців УНСО в зоні грузино-абхазького конфлікту викликала помітне збудження політичних кіл і зсобів масової інформації Україні, Росії та Грузії. Проте чутки про легіони найманців, які на стороні грузинів винищують безборонних абхазів і російські війська, виявився сильно перебільшеними.

Керівництво Української Національної Асамблеї (УНСО є дочірньою структурою цієї організації) поки що не має наміру розголошувати точну кількість стрільців, котрі поїхали до Грузії. На думку експертів "П-П", у районі бойових дій перебуває близько тисячі українців. Жодного з унсовців не можна зарахувати до розряду "диких гусей", адже, як стверджує один із ідеологів УНА Андрій Шкіль, ніяких гонорарів за свою місію вони не отримують. Більше того, всі стрільці є добровольцями і до місця дислокації добираються власним коштом. Залишаються невідомими шляхи постачання бойовиків зроєю - лідери УНА лише неохоче повідомили, що є певні домовленості з грузинською стороною. Звичайно, грузини зацікавлені в кожній боєздатній людині, проте вже зараз виникають побоювання: чи не потрапить ця зброя у наразі мирну Україну.

Як стверджує голова УНА Юрій Шухевич, СБУ чинила серйозні перешкоди відправці стрільців на Кавказ. За кілька днів до від'їзду заступника Шухевича викликали до колишнього 5 відділу КДБ (тепер це відділ СБУ по захисту конституційних прав). Тут йому настійливо порекомендували не втручатися у грузино-абхазький конфлікт на боці Грузії. Того ж таки дня співробітники СБУ викликали до себе всіх краєвих командирів УНСО і провели аналогічні ненав'язливі бесіди. "Рішуча протидія СБУ почалася лише тоді, коли ми відкрито виступили проти Росії. Адже ні для кого не є таємницею, що на абхазькому боці воюють російські війська", - стверджує Юрій Шухевич.

Сім'ї всіх добровольців обдзвонювали і повідомляли приблизно таке: "Чи знаєте ви, що ваш син (чоловік, батько тощо) вляпався у брудну авантюру, і його за кілька доларів відправляють як гарматне м'ясо на Кавказ?" Щоправда, це мало допомогло: за словами крайового командира УНСО Львівщини Олега Вітовича, коли люди дізналися, що будуть протистояти Росії, то бажаючих звести порахунки виявилося чимало.

УНА має власний погляд і на "севастопольське питання". Рішення російського парламенту пов'язується безпосередньо з угодою про "троїстий економічний союз", необачно підписаний Кучмою. На думку Юрія Шухевича, росіяни зчинили севастопольський ґвалт, аби забезпечити ратифікування Верховною Радою України цієї угоди. З цим твердженням УНА погоджуються і багато львівських політологів. На думку Шкіля, Україна у відповідь на дії російського парламенту повинна була б проголосити загальну мобілізацію населення - хоча б декларативно.

Свого часу УНА задекларувала політику постійного протистояння Росії у будь-яких регіонах, де в України є хоч якісь інтереси, і не збочила з цього шляху. Олег Вітович:

"Нехай ніхто не дивується, якщо загони УНСО з'являться у країнах, які борються проти Росії - скажімо, в Естонії."

Однак, це все зовнішні прояви їхньої діяльності. Незважаючи на "зовнішньополітичну" активність, УНА не занехаює роботу в Україні. На своїй 9-ій сесії, що відбулася минулого тижня у Києві, націоналісти піддалися неминучому - проголосили у своїй політиці пріоритет соціального захисту населення. Крім того, сесія розглянула документи для перетворення УНА з громадсько-політичної організації на політичну, якою, власне, вона є від дня створення. Після затвердження цих документів Мінюстом експерти "П-П" прогнозують спалах політичної активності УНА, гаслом котрої віднині є: "Вся влада - УНА!"

Олег Онисько

© УНА-УНСО. Передрук матерiалiв можливий лише з посиланням на http://www.una-unso.org!
Новости Украины